Kullanıcı Deneyimi

Dünyanın en çok ihtiyaç duyulan projesini üretsek bile, ortaya çıkan ürünün son kullanıcının deneyimleyebildiği kadar başarılı olduğunun farkındayız.

Eskiden gelen bir alışkanlık olarak, büyük bir çoğunluk tarafından yazılım üretmek genelde çok mekanik bir iş olarak görülmekte. ‘Eğer bir şey çalışıyorsa, onu tamir etmeye çalışma’ mantığının yaygın olduğu bu sektörde, son yıllardaki kullanıcı verisi işlenmesi ve kullanıcıya özel ara yüz tasarımlarının geliştirilmeye başlanması sonucunda artık yavaş yavaş kullanıcıların bir yazılımla olan etkileşiminin de o yazılımın üretilmesi aşamasında önemli olduğu kavranmaya başladı. Çünkü bir yazılımın sorunsuz çalışması, o yazılımın ulaşabileceği tüm performansla çalıştığı anlamına gelmiyor. Kullanıcıların yazılımımızı kullanırken yaşadığı deneyimden ne kadar memnun kaldığını düzenli olarak ölçmemiz ve kullanıcının yaptığı işlemlerdeki harcadığı zamanı minimuma indirmek için sürekli çalışmamız gerekiyor. Unutmamalıyız ki, bizim ürettiğimiz yazılımı kullanan bir kişi, o anda yaşadığı bir sorunu çözmek için yazılımımıza ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple, kullanıcının yazılımımızda harcadığı her ekstra saniye, o kullanıcının sorununun uzaması anlamına geliyor.

Dolayısıyla, yürüttüğümüz projelerin fikir aşamasındaki tartışmalarından başlayarak, projenin tüm süreci boyunca sürekli sorduğumuz iki sorumuz bulunmakta; “Bu projeyi kim için yapıyoruz” ve “Bu kişiler için projemizi nasıl daha kullanışlı hale getirebiliriz”.

Dünyanın en çok ihtiyaç duyulan projesini üretsek bile, ortaya çıkan ürünün son kullanıcının deneyimleyebildiği kadar başarılı olduğunun farkındayız. Bu sebeple sürekli olarak yeni kullanıcı trendlerini ve ara yüz geliştirmelerini takip etmekte, kendi projelerimize uygulamaktayız.

Bu konuda desteğe mi ihtiyacın var? Şimdi iletişime geç.